چاقي چگونه اندازه گيري مي شود؟

 

اندازه گیری میزان دقیق چربی بدن یک فرد آسان نیست. دقیق ترین روش، اندازه گیری وزن فرد زیر آب و یا در یک محفظه است (با استفاده از جابه جایی هوا یا آب برای اندازه گیری حجم بدن) . همچنین میتوان ازنوعی تست موسوم به DEXA یا Dual Energy X-ray Absorptiometry استفاده نمود.استفاده این روش ها برای اغلب افراد ​​عملی نیست، و تنها در مراکز تحقیقاتی و با تجهیزات ویژه ای انجام می شود.

روش های ساده تری برای برآورد چربی بدن وجود دارد. یکی از این روشها اندازه گیری ضخامت لایه چربی در زیر پوست در نقاط مختلف بدن است. راه دیگر ارسال مقدار بی ضرر الکتریسیته به بدن فرد است. با این حال ، نتایج حاصل از این روش ها، می تواند نادرست باشند بویژه اگر توسط یک شخص بی تجربه و یا در فرد مبتلا به چاقی مفرط انجام شود.

از آنجا که اندازه گیری چربی بدن فرد دشوار است ، متخصصین مراقبت های بهداشت و درمان اغلب بر وسایل دیگری برای تشخیص چاقی تکیه میکنند. جداول وزن به قد، برای چندین دهه مورد استفاده قرار گرفتند و طیف وسیعی از وزن قابل قبول برای یک فرد با قد مشخص را ارائه می دادند . یک مشکل با این جدول، وجود جداول مختلف با محدوده وزن های مختلف است. مشکل دیگر این است که این جداول قادر به تشخیص بین چربی و عضله اضافی نیست. با توجه به این جداول، یک فرد بسیار عضلانی ممکن است در طبقه بندی چاق قرار بگیرد استفاده از BMI احتمال این خطا ها را کاهش میدهد.

آدرس : تهران ، فلكه دوم صادقيه ابتداي بلوار آيت الله كاشاني

تلفن : 47900

فاکس : 44070784

کد پستی : 1481798113

ایمیل : info@Ebnesinahospital.com

تلفن روابط عمومي : 47909050